گیربکس یک روش مکانیکی برای انتقال انرژی از یک دستگاه به وسیله دیگر است.گیربکس ها دستگاه های مکانیکی هستند که با استفاده از یک سری چرخ دنده ها ، سرعت ورودی اصلی دریافت شده از یک منبع را به سرعت خروجی متفاوت تغییر می دهند.نقش یک گیربکس ، در انواع مختلف ماشین های صنعتی ، بهینه سازی بهره وری ، با کاهش سرعت است.

گیربکس های صنعتی انواع مختلفی دارند و هر کدام برای کاربردی خاص مورد استفاده قرار میگیرند.گیربکس خورشیدی ، گیربکس حلزونی ، گیربکس شافت مستقیم ، گیربکس کرانویل نمونه هایی از گیربکس های صنعتی هستند.

گیربکس ها ،علاوه بر اتومبیل ، در طیف گسترده ای از تجهیزات صنعتی و مکانیکی نیز کاربردهای متفاوتی دارند.به عنوان مثال، از گیربکس ها در تجهیزات انتقال مواد ، دستگاه های نوار نقاله ، سنگ شکن ها ، جرثقیل ها و برج های خنک کننده استفاده میشود.

گیربکس یکی از قطعات مربوط به خودرو است.بدون وجود گیربکس در خودرو ، موتور آنقدر سریع می چرخد ​​که احتمالاً خود را از بین می برد.گیربکس انرژی چرخشی موتور را به سرعت چرخشی متناسب با چرخ ها تبدیل می کند.
در صنایع غذایی ، صنایع مکانیک ، صنایع آب و فاضلاب ، صنایع حمل و نقل و باربری و صنایع کاغذ از گیربکس خورشیدی استفاده میشود.
یکی دیگر از وسایلی که عملکرد آن وابسته به گیربکس صنعتی است آسانسورها و بالابرها هستند.به عنوان مثال در آسانسورهای کششی از گیربکس حلزونی استفاده میشود.علاوه بر این گیربکس های حلزونی در صنایع کاشی و سرامیک ، ماشین آلات بسته بندی ، کوره های صنعتی و دستگاه های نانوایی نیز استفاده میشوند.
صنعت کاغذ:طیف گسترده ای از گیربکس های ساخته شده از آلیاژهای آلومینیوم ، فولاد و چدن در صنعت کاغذ استفاده می شوند که این گیربکس ها ، کار کردن درست دستگاه ها را کنترل می کنند.برخی از گیربکس های متداول در این صنعت خاص ، گیربکس های خورشیدی هستند.

صنعت سیمان:با افزایش صنعتی شدن و شهرنشینی ، صنعت سیمان با سرعت بالایی در حال رشد است.انواع گیربکس های صنعتی مانند گیربکس هلیکال و گیربکس شافت مستقیم در این صنعت مورد استفاده قرار میگیرند.

صنعت قند: در صنعت قند ، از ماشین آلات زیادی استفاده میشود.برای بهبود عملکرد این ماشین آلات از انواع مختلف گیربکس صنعتی استفاده میشود.

صنعت فولاد: یکی دیگر از صنایعی که به انواع گیربکس های صنعتی با کارایی و کیفیت بالا نیاز دارد ، صنایع فولاد است. گیربکس های صنعتی به طور گسترده در سیستم ها ، ماشین آلات و تجهیزات ، برای حفظ و بهبود فرآیند و خط تولید فولاد مورد استفاده قرار می گیرند.در این صنعت از جعبه دنده هایی مانند پینیون استفاده میشود.

صنایع مختلف از انواع مختلف گیربکس درخواست می کنند.گیربکس های صنعتی از مواد مختلف با کیفیت و دارای انواع مختلفی از کارایی ساخته شده اند که بر روی عملکرد درست و ماندگار ماشین آلات کار می کنند.